Skip to main content

Technologia energii słonecznej ewoluowała przez lata, dzięki czemu może całkowicie wyłączyć Cię z sieci, nawet jeśli mieszkasz na osiedlu. Kiedy wyobrażasz sobie dom zasilany energią słoneczną, widzisz chatę w lesie, w której jedyną energią, jaką możesz uzyskać, jest energia słoneczna i wiatrowa, czy też widzisz duże, nieatrakcyjne panele na dachach, na których ludzie nieustannie martwią się o zużycie energii elektrycznej. Czy wyobrażasz sobie, że nie będziesz mógł cieszyć się dużymi ekranami telewizorów, wieloma lodówkami, a nawet żyć bez klimatyzacji w gorącym klimacie? Te poglądy na temat możliwości słonecznych są dziś bardzo różne, ponieważ zapotrzebowanie na energię słoneczną stało się kluczowe w tej gospodarce. Wyjście z sieci nie jest już tylko marzeniem, ale staje się rzeczywistością dla nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych.

Technologia paneli słonecznych i know-how opracowały bardziej wydajne i niedrogie systemy, które możesz zainstalować w swoim domu. Mimo że instalacja solarna jest nadal droższa w instalacji niż energia konwencjonalna, przy rosnących kosztach paliwa i mediów rośnie zapotrzebowanie na energię słoneczną – a branża jest przygotowana do zaspokojenia tego zapotrzebowania. Wiele nowo wybudowanych domów jest budowanych z panelem słonecznym na dachu, który jest mniej rzucający się w oczy niż ogromne panele z wcześniejszych czasów. Dzisiejsze panele słoneczne są znacznie bardziej wydajne i mogą konwertować dużą ilość energii przy mniejszym rozmiarze niż w przeszłości. To sprawia, że ​​są bardziej niepozorne i chociaż panel słoneczny na dachu będzie nadal widoczny, będzie on znacznie bardziej wtapiał się w Twój budynek, w rzeczywistości wyglądając bardzo atrakcyjnie i „nowocześnie”.

Wytwarzanie energii słonecznej jest dla niektórych naprawdę nową koncepcją. „Stary” stereotyp off-the-grid nie pasuje do dzisiejszej gospodarki z jej zaawansowaną technologią. Kiedy dziś widzisz domy z panelami słonecznymi na dachu, domy te często są również podłączone do konwencjonalnych mediów. Wykorzystując mieszankę tradycyjnej energii i energii słonecznej, właściciele domów są w stanie drastycznie obniżyć koszty energii elektrycznej i nie rezygnować ze swojego stylu życia w sposobie korzystania z energii elektrycznej. Jest bardzo prawdopodobne, że dzisiejsi właściciele domów mogą wyprodukować wystarczającą ilość energii słonecznej, aby zaspokoić swoje potrzeby, a nawet mieć nadmiar energii, którą mogą odsprzedać przedsiębiorstwom użyteczności publicznej na zmianę, zamiast pobierać opłaty za zużywaną energię.

Instalacja panelu słonecznego na dachu nie kosztuje tak wiele, jak wielu się spodziewa. Władze lokalne i federalne na wiele sposobów dotują koszty instalacji paneli słonecznych w domach. Istnieje co najmniej 10 federalnych zachęt, które można uzyskać za instalację energii odnawialnej i wydajnej. Większość programów federalnych zawiera ulgi podatkowe, zwolnienia korporacyjne i prywatne oraz specjalne pożyczki i dotacje na hipoteki mieszkaniowe i produkcję energii odnawialnej. Większość, jeśli nie wszystkie stany, oferują również zachęty, w tym rabaty lokalne, zachęty z tytułu podatku od nieruchomości, zachęty z tytułu podatku od sprzedaży i wiele innych. Niektóre stany pokrywają nawet do 70 procent kosztów instalacji. Jeśli myślisz o zainstalowaniu paneli słonecznych w swoim domu, oto kilka faktów, które musisz znać, aby pomóc Ci w podjęciu decyzji o przejściu na energię słoneczną.

O panelach słonecznych do domów

Panele słoneczne lub systemy fotowoltaiczne przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Każdy panel słoneczny składa się zwykle z grupy około 30-40 ogniw słonecznych wykonanych z krzemu krystalicznego lub innego rodzaju materiału pochłaniającego słońce. Materiały, z których są wykonane, bardzo skutecznie pochłaniają światło. Każdy panel słoneczny to po prostu seria ogniw słonecznych połączonych ze sobą i zamkniętych w obudowie ekranującej z przezroczystą powierzchnią, aby umożliwić wejście słońca i solidnym podłożem. Cały panel jest uszczelniony, aby zapobiec degradacji panelu przez wilgoć.

Część ogniwa słonecznego, przez którą pochłaniane jest światło słoneczne, jest uważana za elektrycznie ujemną, a spód każdego ogniwa uważa się za elektrycznie dodatni. Kiedy słońce jest wchłonięte przez ogniwa krzemowe, elektrony są wybijane i przemieszczają się z górnej (elektrycznie ujemnej) do dolnej (elektrycznie dodatniej) warstwy. Ta indukowana przez słońce energia elektryczna jest przepuszczana przez styki w górnej warstwie i jest kierowana przez układ obwodów, wytwarzając energię elektryczną.

Skuteczność paneli słonecznych w Twojej okolicy

Systemy paneli słonecznych mogą wytworzyć wystarczającą ilość energii elektrycznej w optymalnych warunkach, aby zasilić wszystkie światła i urządzenia elektryczne w typowym amerykańskim domu, a nawet utrzymać ciepło zimą i chłód latem. Wydajność Twoich paneli słonecznych naprawdę zależy od Twojej lokalizacji. Panele słoneczne są instalowane na dowolnej powierzchni domu, która jest najbardziej nasłoneczniona – w klimacie południowym jest to strona północna, a w klimacie północnym jest to strona południowa.

Jeśli Twój dom mieszkalny nie otrzymuje średnio sześciu godzin stałego światła słonecznego codziennie przez cały rok, nie będziesz generować tyle energii. Ponadto w niektórych obszarach słońce świeci mocniej niż w innych. Dom w mniej nasłonecznionych obszarach będzie potrzebował więcej paneli słonecznych, aby wyprodukować taką samą energię, jak dom z mniejszą ilością paneli słonecznych w bardziej słonecznej okolicy.

Za mało światła słonecznego?

Nawet jeśli nie masz wystarczającej ilości słońca, aby wytworzyć energię elektryczną, aby zaspokoić wszystkie swoje potrzeby energetyczne, nadal możesz wiele skorzystać, instalując w domu panele słoneczne. Większość nowoczesnych domów z zainstalowanymi panelami słonecznymi nie jest całkowicie poza siecią. Wiele domów korzysta zarówno z paneli słonecznych, jak i konwencjonalnych mediów. Robiąc to w ten sposób, zmniejszają koszty zużycia energii elektrycznej i są mniej zależni od energii konwencjonalnej otrzymywanej z zakładu energetycznego. Nie są całkowicie wyłączone z sieci, ale nadal mogą oszczędzać energię, nadal korzystając ze wszystkich urządzeń, do których są przyzwyczajeni.