Skip to main content

Każdy amator motoryzacji lubi dbać o swój samochód. Często nie jest to już tylko kłopotliwa konieczność czy obowiązek ale przyjemność. Czyszczenie samochodu, polerowanie i woskowanie lakieru oraz pielęgnowanie tapicerki należy do podstawowych czynności konserwacyjnych wykonywanych regularnie. Mają one zapewnić atrakcyjny wygląd oraz dobrą kondycję samochodu. Wielu miłośników samochodów inwestuje również w oryginalne i pięknie prezentujące się alufelgi. Sprawiają one, że auto wyróżnia się na drodze. Są dużo atrakcyjniejsze od felg stalowych i nadają autku bardziej eleganckiego i luksusowego designu. Ostatnimi czasy coraz popularniejsze są felgi tego rodzaju w ciekawych kolorach, jak biały czy niebieski. Sprawiają one, że samochód wygląda na bardziej sportowy, a więc i na dużo szybszy. Wybierając jednak felgi aluminiowe zyskujemy wiele nie tylko na ich aspekcie wizualnym. Takie felgi są także bardziej wytrzymałe na uszkodzenia i odkształcenia, niż felgi stalowe. Składają się z trzech warstw, które sprawiają, że felgi mogą być użytkowane przez cały rok. Dodatkowo mogą być one chromowane. Chromowanie dodaje połysku, ale też chroni przed takimi czynnikami szkodliwymi, jak sól czy piasek w czasie zimy. Na rynku motoryzacyjnym mamy bardzo duży wybór alufelg. Producenci prześcigają się w coraz to nowych wzorach. Jeśli chodzi o technologię wykonania to można wyróżnić trzy ich rodzaje: wyciskane, odlewane i kute. Felgi wyciskane są najdroższe, ale też i najbardziej wytrzymałe.
Najnowocześniejsze metody produkcji wpływają na zmniejszenie masy felg, a więc i całego pojazdu. Zwiększają się tym samym osiągi oraz zmniejsza spalanie. Dzięki nim skraca się droga hamowania i poprawia przyspieszenie. Samochód jest po prostu bardziej dynamiczny w prowadzeniu. To zachęca do kupna felg aluminiowych nie tylko amatorów sportowych samochodów, ale i innych użytkowników, którym zależy na bardziej komfortowej jeździe.
Pod względem konstrukcyjnym mamy do wyboru felgi jednoczęściowe i dwuczęściowe. Felgi jednoczęściowe są częściej spotykane, ze względu na niższą cenę i większą wytrzymałość. Felgi dwuczęściowe używane są głównie przez zawodowych kierowców rajdowych.
Mimo wielu zalet posiadania felg aluminiowych, niestety trzeba się liczyć z ich wysoką ceną. Z tego powodu wielu kierowców decyduje się na zakup felg używanych lub uszkodzonych i naprawionych. Wiele warsztatów oferuje usługi naprawiania uszkodzonych felg. Oczywiście jest to korzystniejsza finansowo opcja niż zakup nowej felgi, jednakże proces naprawy uszkodzonej felgi znacznie ingeruje w jej konstrukcję. Naprawa taka często bowiem wiąże się z obróbką cieplną felgi lub ingerencją w kształt felgi, a to się przekłada na jakość obręczy. To z kolei na poziom bezpieczeństwa na drodze. Tutaj zaleca się więc dużą ostrożność i rozwagę przy wyborze.
Należy pamiętać o regularnych czyszczeniu felg oraz ich konserwacji. Tylko wówczas będziemy mogli się cieszyć ich pięknym wyglądem i świetną kondycją techniczną przez długi czas.