Skip to main content

Zastanawiałeś się kiedyś jak to możliwe, że już we wczesnych godzinach w klubach jest pełno ludzi? Jak to możliwe, że od wejścia wyglądają one zachęcająco i zapowiadają dobrą zabawę na resztę nocy? Zaraz ci wytłumaczę o co w tym tak naprawdę chodzi. Nie oszukujmy się – nie każdy klub to dobry klub. Takie miejsca często zmieniają nazwy i właścicieli, ponieważ trudno utrzymać się na rynku muzycznym w wielkim mieście, gdzie znajduje się wiele podobnych miejsc, a o wygranej jednego z nich najczęściej decydują konkurencyjne ceny, zaproszeni goście, bądź promocje na alkohol.

Zacznijmy od tych promocji. Często wędrując wieczorem po wrocławskim rynku można natknąć się na osoby rozdające ulotki z promocjami mającymi zachęcić nas do skorzystania z oferty któregoś z lokali. Jakie są to promocje? Prostym przykładem jest ulotka informująca nas o otrzymaniu shot’a w prezencie na barze w zamian za jej pokazanie barmanowi. Co ciekawe kluby te często dopisują u dołu strony drobną czcionką, że promocja obowiązuje jedynie do godziny 22, a same ulotki rozdawane są zazwyczaj już po okresie zakończenia oferty. Jest to prosty zabieg marketingowy – ulotka trafia do grupy osób, którzy już spożyli pewną ilość alkoholu. Zapoznają się pobieżnie z jej treścią i kierują swoje kroki do klubu, aby skorzystać z promocji. Na barze dowiadują się, że oferta obowiązuje do godziny 22, jednak skoro już tu weszli to mogą właściwie zostać, zamiast błądzić w poszukiwaniach lepszego miejsca. Klub w ten sposób nie traci pieniędzy na rozdawanie darmowego alkoholu, a zabawa zaczyna się rozkręcać wraz z trafiającymi tam grupami.

Innym sposobem jest zatrudnianie fordanserek. Kim są fordanserki? To grupy dziewczyn, które pojawiają się we wczesnych godzinach w klubach i imitują dobrą zabawę. Zazwyczaj siedzą w najlepszych lożach, widocznych na pierwszy rzut oka po wejściu do klubu. Dzięki temu nawet w sytuacji kiedy pojawiasz się tam we wczesnych godzinach, widok dobrze bawiącej się grupy ładnych dziewczyn, śmiejących się, spożywających alkohol i tańczących sprawia, że postanawiasz tam zostać, ponieważ w twojej wyobraźni pojawia się perspektywa dobrej zabawy na resztę nocy. Pojawia się myśl, że może uda ci się nawiązać kontakt z którąś z tych pięknych dam. Co ciekawe, fordanserki chętnie bawią się z innym towarzystwem, w końcu ich zadaniem jest przyciągnięcie jak największej ilości osób i sprawienie, aby pozostali w tym miejscu jak najdłużej. Kiedy zabawa rozkręca się już na dobre, dziewczyny pakują swoje rzeczy i znikają. Ich praca zazwyczaj dobiega końca około północy, następnie są rozwożone do mieszkań – właściciele klubów dbają o bezpieczeństwo swoich pracowników.

Tak więc pokrótce streściłam ci zasadę dobrego prosperowania miejskich klubów. Oczywiście istnieją również miejsca z długoletnią tradycją, które przyciągają tłumy stałych bywalców. Jednak znaczna część to lokale bez pomysłu na siebie, usilnie starające się przyciągnąć klientów promocjami dostępnymi na barze, bądź skusić widokiem fordanserek.