Skip to main content

Białe zęby są marzeniem niemal każdego z nas, jednak mało kto może pochwalić się naturalnie pięknym uśmiechem. Nieestetyczne przebarwienia powstają przede wszystkim na skutek palenia oraz picia dużych ilości kawy i herbaty. Na szczęście można w prosty sposób pozbyć się ich korzystając z wielu obecnie dostępnych metod. Wybielanie zębów można przeprowadzić w domu lub w gabinecie stomatologicznym osiągając bardzo zadowalające rezultaty.

Przebarwienia są problemem występującym bardzo powszechnie w dzisiejszym świecie. Powstają nie tylko u palaczy oraz osób pijących dużo kawy. Narażone są także osoby zażywające niektóre antybiotyki oraz pijące czerwone wino i inne napoje zawierające silne barwniki. Brak wystarczającej higieny jamy ustnej sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej, która z czasem przekształca się w kamień. Przed przystąpieniem do wybielania zębów koniecznie trzeba usunąć nalot z kamienia w gabinecie dentystycznym. Zabieg nie jest bolesny i można go przeprowadzić podczas jednej wizyty.

Preparaty do stosowania w domu mające przywrócić biel zębów nie są tak skuteczne jak profesjonalnie przeprowadzony zabieg rozjaśniający. Niemniej jednak, warto spróbować takich metod. Jeśli przebarwienia nie są duże, domowe sposoby mogą okazać się wystarczające. Polecamy wypróbować specjalne pasty, paski nasączone żelem, wybielacze w sztyfcie, żele dwufazowe oraz nakładki z substancją rozjaśniającą. Przed zastosowaniem wybranej metody koniecznie trzeba zapoznać się z ulotką.

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym przeprowadzane może być na kilka sposobów. Jeśli wybierzemy nakładki z żelem, konieczne jest wykonanie odlewu szczęki i dopasowanie nakładek, które pacjent powinien nosić kilka razy dziennie. Wybielanie laserem jest bardzo skuteczne i szybkie, jednak dość kosztowne: koszt wybielania zębów tą metodą to nawet 2000 złotych. Zabieg można przeprowadzić również za pomocą lampy polimeryzacyjnej, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że często konieczna jest seria kilku takich naświetlań.