Skip to main content

Sałata masłowa jest jedną z najchętniej uprawianych odmian sałaty, wykazuje bowiem dużą łatwość w swojej hodowli. Śmiało możemy posadzić ją w ogrodzie oraz jako sąsiada roślin ozdobnych w doniczce. W swej uprawie wymaga on ochrony przez palącym słońcem oraz systematycznej rozsady. Sałata należy do roślin jednorocznych. Sałata masłowa odznacza się kruchością oraz miękkimi, gładkimi i wiotkimi liśćmi. Sałata w znacznej większości składa się z wody, dlatego nie musimy obawiać się o kalorie. Sałata masłowa posiada sporą ilość soli mineralnych, taki jak wapń, żelazo, sód potasu, magnez miedzi czy cynk. Obecne są w niej również liczne witaminy jak C, A, B1, B6 i E. Zawarte w niej substancje antyoksydacyjne chronią organizm przed działaniem wolnych rodników.
W hodowli sałaty należy pamiętać przede wszystkim o dostarczeniu jej wystarczającej ilości wody. Sałata posiada bowiem spore wymagania w tym zakresie. Posiada natomiast nieduże wymagania cieplne. Z tej przyczyny sałatę sadzić możemy już wczesną wiosną. Jednocześnie należy zapamiętać, że chociaż sałata potrzebuje znacznych ilości wody, to jest bardzo wrażliwa na jej nadmiar, z tego powodu nie należy przesadzać. Najlepiej sadzić ją na glebach przepuszczalnych, które bogate są w składniki odżywcze.
Sałata uprawiana jest z siewu lub z rozsady. Jeśli postawimy na rozsadę, to zapewnimy sobie zbiór szybszy o kilka tygodni. Różnorakie odmiany sałaty pozwalają na jej wysiew w zasadzie w ciągu całego roku. Gdy już posadzimy sałatę, to standardowo należy systematycznie usuwać chwasty z jej otoczenia, oraz spulchniać międzyrzędzia w sposób delikatny. Jeśli posadzimy sałatę we wczesnym terminie to możemy przykryć ją dla bezpieczeństwa folią perforowaną, przyspieszy to zbiór. Jednak przykrycie folią niesie ze sobą niebezpieczeństwo w postaci dużej wilgotności, która może być przyczyną wystąpienia chorób grzybowych. Podobnie jak zbyt duża ilość nawozu może spowodować kumulację niebezpiecznych azotanów. Jak widzimy sałata nie jest trudna w uprawie, ale należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.