Skip to main content

Pobyt w górach zwykle nam się kojarzy z wakacyjnymi wędrówkami po zatłoczonych szlakach lub „białym szaleństwem” na narciarskich stokach. Tymczasem nawet w tak obleganych górach, jakimi są Tatry, a dokładnie ich część leżąca po polskiej stronie, można spędzić romantyczny weekend we dwoje – poza ścisłym sezonem. Będzie pięknie, zjawiskowo, a jednocześnie kameralnie.
Jeżeli wybieramy się na krótki pobyt, uczyńmy wszystko, by był on wyjątkowy pod każdym względem. Wynajmując apartament pod Gubałówką otrzymamy nie tylko piękne widoki z okna hotelu. Zapewniając sobie zawczasu nocleg w Zakopanem unikniemy uciążliwych dojazdów i kłopotów ze znalezieniem parkingu, które są utrapieniem turystów wybierających na bazę noclegową miejscowości pod miastem, jak Murzasichle, Bukowina Tatrzańska czy Gliczarów. To wielka oszczędność czasu, a wybierając się nawet na przedłużony weekend nie mamy go tyle, by marnować na dojazdy.
Tatry to góry wymagające dobrej kondycji fizycznej i aklimatyzacji. Mając do dyspozycji 2 -3 dni nie ruszajmy od razu na Orlą Perć czy Małołączniak. Wybierzmy raczej spacer którąś z pięknych dolin, których w naszej części Tatr naprawdę jest wiele.
Jeśli udałoby się nam trafić w Tatry wczesną wiosną, czekają nas niezapomniane widoki ukwieconych krokusami hal w Dolinie Chochołowskiej. Cudowną grę kolorów złotej polskiej jesieni warto z kolei obserwować wędrując Doliną Białego Potoku do Ścieżki nad Reglami, by potem wspiąć się na Sarnią Skałę i zejść Doliną Strążyską z powrotem do Zakopanego.
Dla miłośników jaskiń proponujemy wyprawę w Dolinę Kościeliską, gdzie mamy do wyboru Jaskinię Mroźną (tu nawet latem przyda się ciepła bluza) lub Jaskinię Mylną, w której ciasne poplątane korytarze będą źródłem niezapomnianych emocji. Po odwiedzeniu jaskini warto pójść dalej, aż do uroczego schroniska PTTK na hali Ornak. Latem są tu tłumy turystów, ale wiosną czy jesienią możemy odczuć klimat prawdziwego schroniska, jednocześnie racząc się pyszną szarlotką w otoczeniu gór.
Zakopane ma dobrze zorganizowaną siatka transportu publicznego, oprócz miejskich autobusów do wszystkich ważniejszych miejsc kursują busy. Wybierając apartament do wynajęcia warto więc zwrócić uwagę na położenie przystanków w okolicy. Wszyscy wiemy o problemach z zanieczyszczeniem powietrza, z jakimi boryka się Zakopane. Bądźmy świadomymi i proekologicznymi gośćmi tego pięknego regionu i zrezygnujmy z poruszania się tu własnym samochodem. Drobne niedogodności zrekompensuje nam poczucie, że to jest nasz wkład w dbałość o czystość gór.